Spoříte? Jste spokojeni s výší svých úspor či ne?

Taky patříte k těm lidem, co mají špatnou náladu z dalšího zdražování a nejsou si jisti, kolik jsou ještě schopni ušetřit. Uspořit můžete například na internetu, volání, elektřině či potravinách. Rodinnému rozpočtu tím můžete „přinést“ i několik stokorun měsíčně a s těchto peněz šetřit.

Snažte se!

I když to někdy může být těžké, snažte se z každého měsíčního platu alespoň něco ušetřit. Připravte si měsíční rozpočet. Na jednu stranu papíru sepište výdaje za jídlo, domácnost, oblečení, zábavu, dopravu, školy a na druhou stranu své příjmy, tedy výplatu, alimenty, sociální dávky, drobné podnikání, případně pronájem apod.

Desatero opatření

Zapisujte si. (Jeden měsíc všechny rodinné výdaje. Když si seznam na konci měsíce projdete, uvidíte, kolik zbytečností jste si pořídili.)

–  Jste Kuřáci? (Pokud kouříte, přestaňte nebo tento zlozvyk alespoň omezte. Pro kuřáky, kteří vykouří krabičku cigaret v ceně 70. korun denně, znamená přestat kouřit úsporu až 25 550 korun ročně.)

MHD namísto auta. ( Pokud budete jezdit do práce tramvají nebo autobusem namísto auta rozhodně ušetříte. Stojí vám peníze za to pohodlí?)

–  Úspora energie. (Pokud by se vám podařilo snížit spotřebu energie alespoň o deset procent měsíčně, ušetříte za rok 1 359 Kč. Je ale pravda, že když lidé začnou masově více šetřit na energiích, jejich výrobci a dodavatelé o to více zdraží. Vy si ale alespoň vytvoříte “polštář” na horší časy.)

–  Na co restaurace, když máte jídlo doma? (Noste si do práce častěji obědy z domova a místo chození na večeři do restaurací pozvěte přátele k vám domů.)

Nekupujte zbytečné věci. (Nemusíte mít všechno oblečení značkové a nemusíte mít všechno, co vidíte a po čem toužíte. Slušné džíny pořídíte za méně jak 1 000 Kč.)

–  Stojí za to sport? (Kdo byl zvyklý chodit například do posilovny, měl by si spočítat, zda není efektivnější cvičit doma nebo v přírodě.)

–  Spořte. (Peníze, které každý měsíc ušetříte, nenechávejte ležet na běžném účtu. Dejte je zhodnotit buď na termínovaný vklad, nebo na spořicí účet. Termínovaný vklad nabízí výnos až šest procent za dva roky. Jeho výhodou je, že když budete potřebovat peníze, můžete až 20 % vkladu kdykoliv bez poplatku vybrat.)

–  Neplaťte složenkami, ale zařiďte si internetové bankovnictví. (Za složenku se platí, ale když budete platit internetovým bankovnictvím tak ušetříte.)

Buďte rozhodní, pokud se jednou rozhodnete pro spořivost, tak si za tím stůjte.

–  Šetřete náklady na bankovní účet. (Vyberte si takovou banku, která je vhodná pro vaše potřeby i peněženku, tedy třeba takovou, kde můžete mít zdarma účet s kartou, internetovým bankovnictvím i dvěma výběry z bankomatu zdarma.)

Comments are closed.